Xgame-Community
Il nuovo forum e www.csxgame.com

Xgame-Community

AcasaFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
****....<<<<::::Welcome to the community XGAME::::>>>>....****
Noul forum www.csxgame.com
Ultimele subiecte
» Va dau un sait!!
Mier Noi 25, 2009 7:06 pm Scris de VaVaN NeBuNu ;x

» >>Ban Zone<<
Mar Noi 24, 2009 9:27 pm Scris de buton

» DC BAN NEVERMIND??????
Mar Noi 24, 2009 4:08 pm Scris de eZequeZ

» salut tuturor adminilor
Lun Noi 23, 2009 9:42 pm Scris de buton

» Cerere Give It To Me X La
Dum Noi 22, 2009 11:23 am Scris de Give It To Me X La

» ban pe nedrept fara poze aviz sau ceva de genu
Dum Noi 22, 2009 2:40 am Scris de Deadmau5

» Cosmaru cerere admin :D
Dum Noi 22, 2009 2:22 am Scris de N3V3RM!ND

» Cerere intrare e3
Dum Noi 22, 2009 2:17 am Scris de N3V3RM!ND

» cerere I.N.I.T.I.A.L. Z.
Sam Noi 21, 2009 7:19 pm Scris de I.N.I.T.I.A.L. Z.

Statistici
Parteneri
forum gratuit
Krong Solutions
Vizitează LINK GENIUS

Distribuiţi | 

ATI Radeon HD 5870

In jos 
AutorMesaj
N3V3RM!ND
Owner
Owner

Numarul mesajelor : 200
Data de inscriere : 05/08/2009

MesajSubiect: ATI Radeon HD 5870   Vin Oct 02, 2009 2:42 am

AMD reia seria lansarilor spectaculoase cu un nou model menit sa relanseze cursa concurentei. Noua serie Radeon HD 5800 ce s-a lansat in data de 23 septembrie ofera o performanta bruta de neegalat provocand gamerii spre un nivel de calitate al graficii computerizate.

In mai putin de sase luni, AMD doreste sa lanseze patru noi chip-uri care sa faca fata oricarei concurente ce ar putea aparea pe piata in anul 2010. Arhitecturile vor purta denumirile de: Hemlock, Juniper, Redwood si Cedar.

ATI Radeon HD 5800 are o putere de procesare de 2.7 TeraFlopi fiind la ora actuala cel mai puternic GPU aflat pe piata. Cu o asemenea putere de calcul aflata la indemana oricarui utilizator, unele sisteme de criptare a informatiei devin vulnerabile la atacurile de tipul "brute force" pe care hackerii le prefera de obicei.

Placile video high-end pun in prezent problema unor surse de curent puternice si stabile astfel incat un eventual utilizator al unor astfel de modele s-ar vede pus in situatia in care pe langa placa video, care este destul de scumpa, sa mai achizitioneze si o sursa de alimentare de top. ATI Radeon HD 5800 este optimizata pentru un consum minim de energie si o emisie scazuta de caldura.

Noul GPU AMD suporta in totalitate functiile DirectX 11 pregatind actualii utilizatori pentru viitoarele jocuri cu grafica complexa. Daca in urma cu un an in momentul lansarii jocului Crysis Warhead, putine placi video erau pregatite sa ruleze grafica avansata a acestuia, in momentul de fata sunt prea putine jocuri care sa puna serios la lucru capacitatile modelelor de top din seria Radeon HD 5800.

AMD fabrica noile procesoare grafice utilizand tehnica de fotolitografiere pe 40 de nanometri si adauga langa acestea cele mai avansate memorii DDR5, rezultatul fiind evident cand se calculeaza puterea de procesare raportata la consumul de curent sau la suprafata chip-ului. Cu o putere de procesare de 14.47GigaFlopi per watt HD 5870 este una dintre cele mai eficiente solutii grafice actuale.

Placa grafica ATI Radeon HD 5870 inglobeaza 2.15 miliarde de tranzistori construiti pe 40 de nanometri si 1600 de procesoare stream. Procesorul grafic este tactat la frecventa de 850MHz in timp ce memoriile GDDR5 lucreaza la 1200MHz. Modelele mainstream din aceasta noua serie, precum ATI Radeon HD 5850 au in componenta 1440 de procesoare stream si sunt reglate sa functioneze la frecvente mai mici, atat pentru memorii cat si pentru nucleul grafic.

In idle noul Radeon HD 5870 are un consum de numai 27 de wati, surprinzator de mic pentru o placa video atat de puternica. In momentul in care este incarcata la capacitatea maxima, consumul de curent electric atinge valoarea de 188 de wati ce se resimt in emisia de caldura.
Rezolutia maxima ce poate fi afisata de procesorul grafic este de 3x2560x1600 pixeli, cu alte cuvinte exista suficiente resurse de calcul pentru a rula trei imagini de rezolutie 2560x1600 pe trei monitoare diferite.
Toate aceste performante vor fi disponibile unui utilizator obisnuit la un pret de lansare incadrat sub 400 de dolari. Aceasta valoare a pretului va scadea in mod sigur odata cu amortizarea investitiei realizata de AMD pentru noua serie, pana atunci insa modelele ATI Radeon HD 4870 si 5850 constituie o alternativa pentru clientii limitati de buget.

Tinand cont ca este vorba de testarea celei mai rapide solutii grafice single GPU, am dorit construirea unei platforme care sa nu impuna limitari. De aceea, am ales un procesor Core i7 965 Extreme Edition. Pentru a fi sigur de evitarea oricaror limitari ce ar fi putut fi impuse de procesor, am dorit supratactarea acestuia la 4GHz.
Surprinzator, acest lucru a fost extrem de usor de realizat, chiar si cu o placa de baza mai ieftina, cum este cazul lui GIGABYTE GA-EX58-UD4, pusa la dispozitia noastra de GIGABYTE Romania.
Totusi, pentru a fi sigur de stabilitatea procesorului pe termen lung si pentru a evita supraincalzirea sa am utilizat un cooler cu apa Corsair CWCH50. Radiatorul acestuia a fost echipat cu doua ventilatoare de 120mm si 2200RPM montate in configuratie Push-Pull. Memoriile Corsair TR3X6G1866C7GT au fost tactate la numai 1600MHz pentru a permite procesorului sa functioneze stabil la cei 4GHz.

Rezultatele au fost pe masura asteptarilor ATI Radeon HD 5870 depaseste in toate testele efectuate GeForce GTX 285 - solutie pusa la dispozitia noastra de GIGABYTE România. In testul 3DMark Vantage Performance ATI Radeon HD 5870 obtine un numar de 17588 puncte comparativ cu numai 13774 puncte obtinute in momentul in care a fost rulat pe GeForce GTX 285.

In jocuri se obtin de asemenea rezultate mai mult decat excelente. Crysis Warhead 1920x1080 4x/8x este rulat cu 24,45 de cadre pe secunda fata de numai 17,69 cadre pe secunda in cazul in care acesta ar fi jucat pe cea mai rapida solutie grafica single GPU de la NVIDIA. Considerand o limita de 24 de cadre pe secunda ca acceptabila pentru un joc observam o diferenta clara intre cele doua solutii.

[img][/img]

Temperaturile in timpul jocurilor ajung la 76 de grade Celsius pentru Radeon HD 5870 si 86 de grade Celsius pentru GIGABYTE GTX 285.
Primul in cursa DirectX 11, AMD se poate bucura de cateva luni de liniste pana in momentul in care o singurul rival, NVIDIA, va lansa pe piata linia de produse bazata pe GT300. Pentru utilizatorii ce dispun de un buget substantial, ATI Radeon HD 5870 reprezinta insa cea mai buna alegere a momentului.

ATI Radeon HD 5870
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Xgame-Community :: La cafea :: News hardware si software,jocuri si telefonie-
Mergi direct la: